دوشنبه ,۱۲ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / خبر / راه تشخیص ایرادهای کمک فنرها

راه تشخیص ایرادهای کمک فنرها

کمک‌فنرها به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های مرتبط با ایمنی خودرو، نیازمند مراقبت ویژه‌ای هستند و بی توجهی به آنها ممکن است خطرات و عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد.
در ادامه این مطلب به هشت ایراد اساسی کمک‌فنر خودروها می‌پردازیم و آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
جالب است بدانید ایرادهای احتمالی کمک فنرها برخی قطعات دیگر از قبیل فنر تعلیق، جعبه فرمان، دیفرانسیل، لاستیک چرخ‌ها، بلبرینگ چرخ‌ها، بوش‌های لاستیکی سیستم تعلیق، گیربکس، سیستم تعلیق و مجموعه سیبک‌های فرمان خودرو را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد و سبب فرسودگی آنها می‌شود.
ایراد نخست: اگر کمک فنر نشتی دارد، یعنی روغن به شکل مشهود از آن چکه می‌کند، باید حتما تعویض شود و امکان تعمیر آن وجود ندارد.
ایراد دوم: بالا و پایین رفتن خودرو‌(به‌خصوص در جاده‌های ناهموار یا شیرجه رفتن خودرو در ترمزهای شدید)، ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد.
ایراد سوم: اگر سر پیچ، خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده احساس کند کنترل خودرو دشوار شده است، ممکن است کمک فنر خراب باشد. از این رو بهتر است فنرها توسط یک متخصص چک شوند.
ایراد چهارم: بالا و پایین رفتن یا به اصطلاح رقصیدن چرخ‌ها روی جاده ممکن است به سبب، عملکرد ناصحیح کمک فنرهای خودرو باشد به همین خاطر این مساله را جدی بگیرید.
ایراد پنجم: اگر بوش‌های محل نصب کمک فنر ترک خورده یا تغییر شکل داده باشد، نوعی سرو صدا در سیستم تعلیق به‌خصوص موقع شتاب گرفتن، ترمز کردن یا عبور از ناهمواری‌های سطح جاده ایجاد می‌شود و به همین دلیل هرچه زودتر باید نسبت به تعویض بوش‌ها اقدام کرد، در غیر این صورت ایمنی خودرو به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.
ایراد ششم: بار زدن در داخل خودرو بیش از حد ظرفیت، عامل مهمی در ضعیف شدن سیستم تعلیق از جمله کمک فنرها می‌شود و این فرآیند به‌خصوص در زمان حرکت خودرو در ناهمواری‌ها افزایش پیدا می‌کند. ضمن این که اگر سرعت متناسب با جاده و بار نباشد ممکن است اتفاقات بدتری مثل شکسته شدن اتصالات در انتظارتان باشد.
ایراد هفتم: اگر خودروی شما به یک سمت کشیده می‌شود احتمالا سیستم تعلیق خودروی شما؛ تایرها، فنرها و کمک فنرها دچار مشکل شده است و باید توسط افراد مجرب مورد بازدید قرار گیرد.
ایراد هشتم: تایرهای فرسوده و جویده شده، نشانگر عیب در سیستم تعلیق به‌خصوص در کمک فنرهاست و حتما باید به آن حساسیت نشان داد.
توجه به همه این موارد می‌تواند ما را از خطرهای پنهان دور کند. به هرحال برخی از ایرادها مثل جوش آمدن آب رادیاتور محسوس و پیداست و به سرعت می‌توان آن را برطرف کرد اما مشکلات و ایرادهایی مثل کمک فنرها و سیستم تعلیق قدری ناپیدا هستند و فقط باید با دقت و توجه به آنها رسیدگی کرد.■

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به ما کمک کنید تا از رباط ها جلوگیری کنیم *