رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=1526

اسقاط بیش از ۲ هزار مینی بوس در ۳ ماهه اول سال جاری

طی ۱۲ سال گذشته حدود ۵ هزار دستگاه مینی بوس اسقاط شده است و تنها در ۳ ماهه اول سال ۹۴ این میزان به ۲ هزار دستگاه رسیده است.

بیش از ۲ هزار دستگاه مینی بوس و ۳۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده از ابتدای سال جاری از چرخه حمل و نقل کشور خارج شده اند.

وی به تدابیر دولت برای خروج این خودرو‌ها اشاره کرد و افزود: کل اسقاط انجام شده مینی بوس های فرسوده ظرف ۱۲سال گذشته، نزدیک به ۵ هزار دستگاه مینی بوس درون شهری و برونشهری در کشور می باشد، که در حال حاضر با تدابیر اندیشیده شده و تصویب نامه معادلسازی، پیش بینی می شود تا پایان سال بیش از ۶ هزار دستگاه مینی بوس یعنی بیش از مجموع تمامی سال‌های قبل مینی بوس فرسوده از رده خارج شود.

مهندس علیرضا فیض بخش طرح معادل سازی گواهی اسقاط کلیه خودرو ها را گام مثبتی در خروج خودرو‌های سنگین دانست و افزود: با توجه به اینکه هم اکنون بر اساس مصوبه اسفند ماه سال ۹۳ هیات وزیران، اسقاط هر مینی بوس معادل اسقاط ۴ دستگاه سواری فرسوده و اسقاط هر دستگاه اتوبوس معادل ۱۲ دستگاه سواری می باشد وارد کنندگان تمایل بیشتری برای اسقاط مینی بوس و اتوبوس‌های فرسوده دارند و با این مصوبه، مالکان مینی بوس‌های فرسوده راسا اقدام به اسقاط مینی بوس فرسوده خود نموده‌اند.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت اظهارداشت: در این طرح بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته، مالکان مینی‌بوس‌های فرسوده با مراجعه به مرکز اسقاط و توافق با وارد کننده خودرو، مینی بوس فرسوده خود را به قیمت بازار، واگذار نموده و بر خلاف گذشته بدون معطلی مبلغ مربوط به ارزش گواهی اسقاط و ارزش لاشه مینی بوس فرسوده خود را به طور نقدا دریافت می نماید که به خواست خود می تواند مینی بوس جایگزین را با توجه به وسع مالی خود انتخاب و خریداری نماید.

فیض بخش همچنین تاکید کرد؛ در صورت تمایل و همکاری سازمان های مرتبط امکان جایگزینی مینی بوس‌های فرسوده نیز وجود دارد که باید این سازمان‌ها در این طرح همراهی نمایند.

وی در پایان اظهار امیدواری نمود؛ خروج کلیه خودرو های سنگین و سبک سرعت بیشتری در سال ۹۴ داشته باشد و شاهد رکورد اسقاط قابل قبولی تا پایان سال باشیم.

 

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد