رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=1814

افزایش قیمت خودرو پس از توافقات قطعی است

دبیر انجمن خودروسازان ایران از ارسال نامه این انجمن به وزیر صنعت ، معدن و تجارت به منظور افزایش قیمت خودرو خبر داد و گفت : انجمن خودروسازان در نامه ای به وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواستار افزایش قیمت خودرو متناسب با افزایش هزینه خودروسازان در سال جاری شده است.

احمد نعمت بخش با اشاره به نامه انجمن خودروسازان به مهندس نعمت زاده گفت : در این نامه انجمن عنوان نموده، علی رغم در خواست انجمن خودروسازان در سال گذشته به معاون رئیس جمهور مبنی بر لغو انحصار صنعت خودرو سواری متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی از سوی شورای رقابت در این راستا صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت : متاسفانه با وجود اینکه ۴ ماه از سال جاری گذشته و هزینه تولید خودرو افزایش داشته اما شورای رقابت به جای انجام به وظیفه محول شده به خود ( رفع موانع اقتصاد رقابتی) ، مصوبه وضع شده خودش را هم اجرایی نمی کند و علی رغم اعلام نرخ تورم توسط بانک مرکزی، تاکنون قیمت سال جاری سواری ها را اعلام نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه قطعا قیمت خودرو افزایش خواهد یافت ، تصریح کرد : در شرایطی که نرخ ارز مبادله ای نسبت به سال گذشته بالغ بر ۱۵ درصد افزایش داشته و ارز مواد اولیه وارداتی نیز از مبادله ای به آزاد تبدیل شده علاوه بر آن همزمان تعرفه مواد اولیه وارداتی از ۴ الی ۶ درصد در سال گذشته به ۱۰ الی ۱۵ درصد در سال جاری افزایش داشته از سویی مواد اولیه داخلی نیز سالی دو بار افزایش قیمت را دارد ضمن اینکه دستمزد کارکنان و کارگران نیز در در سال جاری ۱۷ درصد که با احتساب هزینه های جانبی ۲۲ درصد افزایش یافته و نرخ آب و گاز و برق نیز مشمول افزایش قیمت شده است لذا از شورای رقابت گلایه داریم که چرا با وجود گذشته ۴ ماه از سال جاری به وظیفه ذاتی خودش عمل نمی کند.

وی با اشاره به تهیه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو از سوی شورای رقابت گفت : شورای رقابت بر اساس این فرمول مشخص نمود که باید هر سه ماه یکبار نرخ تورم بخشی صنعت در فرمول قیمت گذاری خودرو لحاظ شود اما پس از آن زیر حرف خود زدند و اعلام کردند که این مدت یک ساله است و سالی یکبار نرخ تورم بخشی در فرمول قیمت گذاری خودرو لحاظ می شود این در حالی است که با گذشته بیش از یک سال و ۴ ماه همچنان نرخ تورم بخشی را در فرمول قیمت گذاری خودرو محاسبه نکرده اند.

وی اظهار داشت : شرکتهای خودروساز با اعداد و ارقامی که اعلام شد در این مدت هزینه آنها افزایش یافته و در حال زیاندهی هستند از سویی سود تسهیلات بانکی نیز افزایش یافته است به طوری که نرخ سود تسهیلاتی که در سال گذشته ۲۷ درصد بود امسال ۳۲ درصد شده و علی رغم اینکه بانک مرکزی مصوب کرده نرخ سود تسهیلات توسط بانک ها باید کاهش یابد تا کنون این مساله عملیاتی نشده بلکه افزایش نیز داشته است. تبعا با این اعداد و ارقام شرکت های خودروسازی در حال زیان دهی هستند لذا از شورای رقابت گلایه داریم که چرا تاکنون به وظیفه خود عمل نمی کند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران تصریح کرد : در صورتی که رئیس شورای رقابت نمی تواند به وظایف خود عمل کند بهتر است از پذیرش مسئولیت در این بخش استعفاء دهد چرا باید با صنعتی که پیشتاز است و ۶۰ صنعت را می تواند با خود همراه کند به این نحو برخورد می شود.

نعمت بخش گفت : تا کنون ۴ ماه از سال جاری گذشته است و اغلب خودروسازان داخلی در حال زیان دهی هستند تا کی قرار است سهامداران شرکت های خودرویی زیان کنند به اعتقاد من شورای رقابت خودش را مدیون سهامداران شرکتهای خودرویی کرده است.

وی گفت : با توجه به استدلال های صورت گرفته معتقدیم که خودرو کالای انحصاری نیست و هم اکنون بهترین شرایطی است تا مصوبه شورای اقتصاد را لغو کنند و اجازه دهند تا خودرو حاشیه بازار فروخته شود به دلیل اینکه در یک و نیم سال گذشته با افزایش عرضه و تولید بالای ۵۰ درصدی ، قیمت حاشیه بازار خودرو به قیمت کارخانه نزدیک شده است و بهترین موقعیت است که شورای اقتصاد این مصوبه را لغو کنند و قیمت خودرو را در اختیار شرکت های خودروساز قرار دهند و خودروسازان را از بوروکراسی قیمت گذاری رها کنند.

وی با توجه به اظهارات رئیس شورای رقابت در خصوص افزایش قیمت خودرو تصریح کرد : اینکه عنوان می کنند افزایش قیمت خودرو در شرایط کنونی منطقی نیست اگر می توانند یکی از این اعداد و ارقامی را که افزایش داشته را خلاف آن را ثابت کنند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تاکید بر اینکه افزایش قیمت خودرو پس از توافقات قطعی است، گفت : افزایش هزینه های خودروسازان واقعی است و هر گونه توقع کاهش قیمت خودرو پس از توافقات درست نیست و راهی جز افزایش قیمت خودرو وجود ندارد .

نعمت بخش افزود : قطعا با توافقات هسته ای نرخ دلار تغییری نخواهد کرد و با توجه به سیاست های دولت در تک نرخی شدن نرخ دلار طبعا این توافقات تاثیری در نرخ دلار نخواهد داشت هر چند با توافقات هسته ای تا حدودی در خرید برخی مواد اولیه دست دوم و یا خریدهایی که توسط دلالان صورت می گیرد کاهش هزینه رخ خواهد داد اما در مقایسه با افزایش هزینه های صورت گرفت قابل توجه نخواهد بود.

وی گفت : ضمن اینکه با توافقات به جای اینکه سفارش گذاری قطعات از چینی ها صورت گیرد از خود شرکتهای مادر و اصلی خریداری صورت خواهد گرفت و این مسلما در کیفیت و هزینه تولید خودروها تاثیر خواهد گذاشت چرا که مشتریان پس از توافق هسته ای توقع دارند که ظرف حداقل ۴ تا ۵ ماه کیفیت خودروها افزایش یابد.

وی با اشاره به دیدگاه اقتصاد دانان در خصوص تاثیر توافقات بر نرخ ارز اظهار داشت : کلیه اقتصاد دانان معتقدند که با توافقات نرخ ارز کاهش نخواهد یابد بلکه بر اساس سیاست دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز پیش بینی می شود نرخ ارز به حدود ۳ هزار تومان برسد بنابراین تاثیری در قیمت خودرو بواسطه نرخ ارز صورت نخواهد گرفت ضمن اینکه دولت نیاز شدید به نقدینگی دارد و اگر دلارهای نفتی را که قرار است به ریال تبدیل کند از ۳ هزار تومان کمتر شود ریال مورد نیاز آنها تامین نخواهد شد.

وی گفت : بنابراین با توافقات نه دلار ارزان می شود و نه حقوق کارکنان کاهش خواهد یافت و نه در تعرفه مواد اولیه وارداتی که توسط وزیر برای حمایت از صنعت از ۶ درصد به ۱۰ درصد افزایش یافته تغییری حاصل خواهد شد بنابراین قطعا قیمت خودرو افزایش خواهد یافت از این رو از رئیس شورای رقابت می خواهیم که شهامت به خرج دهند و هر چه زودتر جلسه تشکیل دهند و در خواست افزایش قیمت خودروسازان را بررسی و تعیین تکلیف کنند و اگر قادر به این مساله نیستند ریاست شورا را به فرد دیگری واگذار کنند.

 

 

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد