رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=1420

تمرکز بر مونتاژکاری ، صنعت خودرو ایران را به جایی نمی رساند

یک کارشناس صنعت خودرو هر گونه تحول در صنعت خودروسازی را مستلزم توسعه سرمایه گذاری در این صنعت دانست و گفت : امروز فراهم نمودن بستری مناسب برای فروش محصولات کره ای ، ژاپنی و چینی در داخل جریان درستی نبوده و قطعا به زیان کشور خواهد بود.

دکتر احمدیان در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو، افزود : در وضعیت فعلی کشور خودروسازان به جای تولید و مونتاژ محصولات خارجی باید به دنبال جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور توسعه و جذب تکنولوژی جدید و تولید محصولات به روز در داخل باشند نه اینکه اقدام به تولید محصولات خارجی با درصدی بسیار کم ساخت در داخل نمایند.

وی با اشاره به اینکه تمرکز بر مونتاژکاری صنعت خودرو ایران را به جایی نمی رساند تصریح کرد : همان گونه صنعت خودرو در نیم قرن گذشته به جایی نرسیده است مسلما با ادامه این مسیر نیز جایگاهی را در صنعت دنیا کسب نخواهد کرد چرا که تنها راه توسعه و رشد صنعت خودرو ایران تمرکز بر سرمایه گذاری مشترک برای تولیدات مشترک و تبادل دانش و تکنولوژی برای تولید محصولات متنوع و جدید و جذب بازار داخل و بازارهای منطقه ای است .

وی همچنین هر گونه توسعه صنعت خودرو را مستلزم توجه به زیر ساخت ها و اصلاح جریان گذشته دانست و گفت : برای عرضه محصولات با کیفیت و ۱۰۰ درصد داخلی و رقابتی باید ضمن تکیه بر توان داخل از وجود سرمایه گذاران خارجی بهره برد تا بتوان پلت فرم های جدید را طراحی و خودروهایی بر پایه انها با رعایت کیفیت و قیمت مناسب تولید و عرضه کرد و در این راستا با کسب سود مناسب رشد و توسعه روز افزون صنعت خودرو داخل را شاهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطر نشان کرد : البته باید در همکاری با سرمایه گذاران و شرکتهای خارجی دقت شود تا شرایط گذشته تکرار نشود ضم اینکه وزارت صنعت ، معدن و تجارت در ارتباط با برخی از شرکای خارجی که در شرایط تحریم همکاری درستی با خودروسازان داخلی نداشتند تصمیمی را اتخاذ کند تا شاهد بروز مجدد این مسائل در همکاریها جدید نباشیم.

احمدیان همچنین گریزی به کاهش سود تسهیلات بانکی و تاثیر آن بر ایجاد فضای رقابت پذیری در صنعت خودرو زد و افزود : با توجه به افت نرخ تورم در چند ماه اخیر پیشنهاد می شود تا نرخ بهره تسهیلات نیز همانند آنچه که در دنیا اعمال می شود در داخل نیز کاهش یابد تا امکان تولید محصولاتی رقابت در صنعت خودرو ایران فراهم شود.

وی تصریح کرد : البته مشکلات فعلی خودروسازی در ایران به سهولت برطرف نمی شود بلکه ابتدا ضرورت دارد تا در جهت رشد و تقویت تولید داخل اقدام اساسی شود تا به دنبال ان و کاهش سود تسهیلات ، سرمایه ها به سمت تولید سرازیر شود.

منبع: خبر خودرو

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد