رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=2222

افزایش آمار اسقاط خودروهای فرسوده

علی شریعتمداری در مراسم معارفه سید علی حسینی به‌عنوان سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت اظهار کرد: ستاد نه جایگاه اجرایی در حوزه حمل و نقل و سوخت دارد و نه جایگاه مطالعاتی، وزارتخانه های راه و شهرسازی، کشور و همین‌طور نفت در جایگاه این اقدامات هستند و هماهنگی بین این نهادها از وظایف ستاد است و ستاد با بررسی و ارزیابی مصوبات می تواند بستر اجرا را برای آنها محیا کند.

وی با اظهار تاسف از مشکلات و عارضه های مالی که در گذشته گریبانگیر ستاد بوده است، افزود: موقعیت ارزشمند ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به کفایت مورد بهره برداری قرار نگرفته است و یکی از مهم‌ترین دلایل آن، پیشینه مسائل مالی بود که در این ستاد در گذشته وجود داشت و حتی هنوز هم برخی از مسئولان، ستاد را با این اتفاقات به یاد می آورند.

وی با ابراز خرسندی از افزایش آمار اسقاط خودروهای فرسوده و تلاش‌هایی که در خصوص کم کردن تصدی دولت در بخش خروج خودرو های فرسوده صورت گرفته است افزود: جلوگیری از فروش برگه اسقاط و تشویق واردکنندگان به اسقاط خودروهای فرسوده و درصد رشد اسقاط خودروها نسبت به سال‌های قبل، از اقدامات موثر فیض بخش بوده است و این حرکت قابل توجه و مورد نظر است.

وی با تاکید بر انتقال برخی از وظایف ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به وزارت صنعت ، معدن و تجارت خاطر نشان کرد ؛ تشکیل یک اتحادیه منسجم در حوزه اسقاط و بازیافت تحت نظارت وزارتخانه صنعت معدن و تجارت از نیازهای اسقاط خودروهای فرسوده است و این موضوع می‌تواند به سرعت خروج خودروهای فرسوده کمک کند.

علیرضا فیض رئیس مستعفی ستاد مدیریت حمل‌ونقل نیز با اشاره به تلاش هایی که در زمان تصدی ریاست ستاد داشته است گفت: فرصت خدمت به مردم و کشور را بسیار ارزشمند است و خوشبختانه در این مدت تلاش کردم در چارچوب خدمت به مردم و نظام قدم بردارم و ضمن برطرف نمودن مشکلات درونی و بیرونی ستاد، اقدامات مناسبی در چارچوب وظایف ستاد انجام دهم.

وی با اشاره به کسب رکورد اسقاط خودروهای فرسوده در سال ۹۳ و ادامه این روند در سال جاری گفت: با توجه به افزایش تعداد خودروهای فرسوده  در طی سالهای آتی، ضمن اینکه نیاز به روش های جدیدی برای سرعت بخشیدن به این امر می باشد تلاش کردیم با شکستن انحصار تعداد مراکز اسقاط و بررسی کارشناسی لزوم افزایش و ظرفیت سنجی  در کارگروه تخصصی، افزایش تعداد این مراکز را مصوب کنم تا زمینه سرعت بخشیدن به روند اسقاط و دسترسی بهتر مردم و دریافت خدمات مناسب ایجاد شود.

فیض بخش معادل سازی برگه های اسقاط خودروهای سنگین را که در دولت مصوب شده است را از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا دانست و افزود: در زمینه خروج خودروهای فرسوده سنگین و مینی‌بوس نیز اقداماتی خوب در حال انجام است که پیش بینی می شود این روند رو به افزایش باشد.

رئیس سابق ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به ساماندهی کارت های سوخت قبل از قطع سهمیه ها و پیشنهادات ستاد بعد از آن اشاره کرد و یادآور شد؛ ستاد پیشنهاداتی به دولت در خصوص تداوم استفاده از کارت های سوخت داده است که در کمیته های تخصصی با دستگاه های مرتبط در حال بررسی بیشتر است تا تداوم مدیریت نرم افزاری  بر نظام مصرف سوخت ادامه یابد.

وی اظهار داشت : ورود هر تکنولوژی جدید می تواند با تبعاتی همراه باشد و نیاز است پیش از آن مطالعاتی قابل قبول صورت گیرد و این در خصوص ورود خودرو های برقی و هیبریدی بسیار صادق است و به همین منظور اولین سمپوزیوم خودروهای برقی و هیبریدی با همکاری ستاد برگزار گردید که منتج به گزارشاتی شد که به دولت اعلام گردید و امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد.

فیض بخش ضمن آرزوی موفقیت برای سرپرست جدید ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، مدت همکاری خود با ستاد را ارزشمند توصیه کرد و هر اقدامی در راستای اهداف نظام و خدمت به مردم را قدمی مثبت و تاثیر گذار دانست.

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد