رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=2293

انتقاد شدید انجمن خودروسازان از عملکرد شورای رقابت

دبیر انجمن خودروسازان ایران با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در برخورد با خودروسازان گفت :انجمن خودروسازان از روند تشکیل جلسات شورا و پاسخ گویی به تقاضای افزایش قیمت خودروسازان گلایه دارد این در حالی است دکتر شیوا رئیس شورای رقابت عنوان می کنند که دوره اعضای شورای رقابت تمام گردیده و تاکنون دستگاههای مختلف نمایندگان شان را معرفی نکرده اند.

احمد نعمت بخش انجمن خودروسازان همواره اعلام نموده که مخالف قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت است و باید اجازه داده شود که خودرو در حاشیه بازار به فروش برسد در واقع انجمن خودروسازان پیش بینی چنین وضعیت بوروکراسی را البته نه این شدت می نمود.

وی تصریح کرد : هر چند زمانی که اعضای این شورا کاملا مشخص بود جلسات شورای رقابت نیز به طور مرتب تشکیل نمی گردید و خودروسازان معمولا با شورای رقابت در این ارتباط مشکل داشتند متاسفانه شورای رقابت در مدت مسئولیت خود در خصوص قیمت گذاری خودرو همواره به بهانه ای جلسات را به تعویق انداخته است.

وی گفت : متاسفانه از ۱۵ ماه قبل که شورای رقابت با ۳ درصد افزایش قیمت خودرو موافقت کردند تا کنون هیچ اقدامی در خصوص درخواست افزایش قیمت خودروسازان انجام نداده است.

وی اظهار داشت : انجمن خودروسازان از دولت و وزیر صنعت ، معدن و تجارت گلایه دارد که چرا تاکنون با وجود درخواست انجمن خودروسازان دستور لغو انحصار از صنعت خودرو را در دستور کار شورای اقتصاد قرار نداده است.

وی گفت : امروز با توجه به نبود حاشیه بازار ، بهترین موقعیت است که دولت مصوبه انحصار از بازار خودرو را لغو نماید طبعا در این شرایط خودروسازان نیز از بوروکراسی شورای رقابت خلاص خواهند شد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به تاثیر شرایط کنونی بر روند سوددهی شرکتهای خودروساز اظهار داشت : متاسفانه روند سود دهی شرکتهای خودروساز ، وضعیت بسیار نگران کننده ای دارد و با توجه به افزایش هزینه خودروسازان ، شرکتها همچنان در حال زیان دهی هستند و هیچ کس پاسخ گوی این شرایط خودروسازان نیست.

نعمت بخش افزود : بر اساس قانون ، دولت باید به خودروسازان در چنین وضعیتی کمک زیان بپردازد این در حالی که دولت در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار دارد و طبعا امکان پرداخت چنین کمک زیانی را هم ندارد.

وی با اشاره به مخالفت رئیس شورای رقابت با در خواست افزایش قیمت خودرو ، گفت : اصلا دلایلی که وی مطرح می کنند دلایل منطقی نیست اگر شورای رقابت مسئول قیمت گذاری خودرو شده است افزایش قیمت خودرو چه ارتباطی به رکود بازار خودرو دارد بلکه باید به قیمت تمام شده خودرو برای خودروساز و بر اساس فرمول مصوب قیمت گذاری توجه کنند.

وی گفت : در کدام قانون آمده زمانی که رکود در بازار وجود دارد نباید شورای رقابت تشکیل جلسه دهد .

وی تصریح کرد : متاسفانه پشت صحبت های اخیر رئیس شورای رقابت هیچ منطقی وجود ندارد چرا باید با سرنوشت صنعتی که جزء صنایع پیشتاز است و تعدادی زیادی از صنایع را با خودش همراه نموده و افزایش تولید آن باعث رونق اقتصادی می شود این گونه رفتار شود.

وی در خصوص تاثیر افزایش قیمت خودرو بر روند کنونی بازار خودرو گفت : قطعا مخالفت با افزایش قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه تولید خودرو و قطعات در کشور می تواند در کیفیت تولید قطعات و خودروها تاثیر گذار باشد این در حالی است که بسیاری از متقاضیان خودروهای داخلی انتقاد اصلی آنها از کیفیت خودروهای داخلی است و بسیاری از آنها حاضرند خودرویی را با درصدی کمی گران تر خریداری کنند اما از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.

منبع: خبر خودرو

 

 

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد