رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=4607

خودروسازی‌ های بزرگ اروپا در انتظار امضای قرارداد با ایران

شرکت‌های خودروسازی پژو سیتروئن، رنو و فیات کرایسلر همزمان با سفرهای اروپایی رئیس‌جمهور کشورمان، در انتظار امضای قرارداد با خودروسازی‌های ایران هستند.

یوروپ اتو نیوز با انتشار گزارشی نوشت: شرکت‌های خودروسازی بزرگ اروپا، همزمان با سفرهای اروپایی «حسن روحانی،» رئیس‌جمهور ایران، برای امضای قرارداد‌های همکاری با شرکت‌های ایرانی لحظه‌شماری می‌کنند.

روحانی روز دوشنبه با ورود به ایتالیا، نخستین دور سفرهای اروپایی خود را آغاز کرد. انتظار می‌رود وی در سفر خود به ایتالیا، مذاکراتی را با نمایندگان خودروسازی‌ «فیات کرایسلر» انجام دهد. رئیس‌جمهور ایران در جریان این سفر، تاکنون با «ماتیو رنتزی،» نخست‌‍وزیر این کشور و «پاپ فرانسیس،» رهبر کاتولیک‌های جهان، دیدار و گفتگو کرده است.

نگارنده گزارش سپس به ضیافت شامی که «سرجیو مارچیونه،» مدیر عامل شرکت فیات کرایسلر، به مناسبت حضور رئیس‌جمهور ایران در ایتالیا ترتیب داده، اشاره می‌کند. وی در ادامه می‌نویسد: «یک مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود، پیش‌بینی کرد روحانی در این دیدار قراردادهایی را به ارزش ۱۷ میلیارد یورو (معادل ۱۸/۴ میلیارد دلار)، منعقد کند.»

مارچیونه با اشاره به ظرفیت بالای بازار ایران برای سرمایه‌گذاری، از انجام مذاکراتی برای ساخت خودروهای سبک و اتوبوس در این کشور، خبر داد. فیات سایکلر سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۳)، نیز مذاکراتی را با طرف‌های ایرانی انجام داد؛ اما، این گفتگوها هیچ‌گاه به مرحله اجرا نرسید. این خودروسازی سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۰) فروش محصولات خود را به ایران متوقف کرد.

روحانی قصد دارد امروز نیز به فرانسه سفر و با «فرانسوا اولاند،» رئیس‌جمهور این کشور دیدار کند. انتظار می‌رود وی در این سفر، قراردادهایی را با شرکت‌های خودروسازی «پژو سیتروئن» و «رنو» منعقد کند. وی همچنین ممکن است قراردادهای خرید ۱۱۴ فروند هواپیمای مسافربری «ایرباس» را نهایی کند. این هواپیماها که شامل ۸ فروند هواپیمای «سوپر جامبو اِی ۳۸۰» است، به‌منظور نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل هوایی ایران خریداری می‌شوند.

در پایان گزارش نیز آمده است: لغو تحریم‌های ایران، فرصت مناسبی را برای رشد و شکوفایی اقتصاد این کشور بوجود آورده است. انتظار می‌رود با از میان برداشته شدن موانع تجاری، دست‌کم ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌ خارجی به این کشور سرازیر شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد