رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=4452

خودرو در سراشیبی قیمت و تقاضا

این روزها صنعت خودرو تاثیر پذیرترین بخش صنعت کشور از اجرای برجام است، صنعتی که بیشترین تاثیر را بر رشد اقتصادی کشور به دوش می‌کشد اما با این حال از اردیبهشت امسال این صنعت و بازار آن با چالش جدی مواجه شد.

حال در شرایط فعلی انتظار می‌رفت که با اجرای برجام استقبالی ناشی از کاهش قیمت خودروها در بازار به وجود آید. اما فعالان این حوزه معتقدند که جامعه به امید کاهش چشمگیر قیمت‎ها همچنان صبر پیشه کرده و روزهای پایانی سال را می‏گذراند و بازگشت به شرایط قبل حداقل به زمانی ۶‌ماهه نیاز دارد تا وضعیت مطلوب دوباره بر بازار حکمفرما شود. گزارش هفتگی از بازار خودرو نشان از بی‌تاثیری اجرای برجام بر این بازار دارد. بازاری که همچنان چشم به روزهای ارزانی دوخته است.
بی‌تاثیری تدابیر در ایجاد تقاضا
در این‎باره امیر حاج‎ابوالحسن، یک نمایشگاه‎دار خودرو گفت: بعضی خودروهای تولید داخل به طور تقریبی کاهش قیمت ۴ تا ۵ میلیون ریال داشته‌اند اما مردم هنوز برای خرید، اقدامی نکرده‎اند. وی افزود: در این هفته ال ۹۰، ساندرو و پرشیا ۲ میلیون ریال افت قیمت را تجربه کردند اما مصرف‌کننده‌ها حتی برای آگاهی از قیمت‎ها نیز تماسی نمی‌گیرند. در حالی که در گذشته حداقل افراد برای آگاه شدن از قیمت‎ها تماس می‎گرفتند که این شرایط نشان می‌دهد همه در انتظار هستند تا قیمت‎ها باز هم کاهش یابد. حاج‎ابوالحسن با تاکید بر اینکه رکود از سوی متقاضی در این هفته وضعیت به مراتب نامطلوب‎تری داشته است، در ادامه به بازار خودروهای وارداتی اشاره کرد و گفت: وضعیت بازار خودروهای وارداتی نامطلوب‎تر از ماشین‎های داخلی بوده و تغییر زیادی در آنها رخ نداده است. این نمایشگاه‎دار اظهار کرد: در این شرایط رکود، حتی اگر فردی به دلیل نیاز مالی قصد فروش داشته باشد باید زیرقیمت خودرو خود را به فروش برساند.
وی ضمن اشاره به رکود بازار خودرو در ماشین‎های صفر و دست دوم نیز گفت: افت قیمت در خودروهای صفر باعث کاهش قیمت ماشین‎های کار کرده نیز می‌شود اما از آنجا که این کاهش هنوز به وضعیت مطلوب متقاضی نرسیده است، بنابراین همچنان رکود در بازار خودرو وجود داشته و جامعه تمایلی به خرید ندارد. امیر حاج‎ابوالحسن در نهایت عنوان کرد: در این هفته با وجود پیش‌بینی وام ۷۰۰ میلیون ریالی برای بعضی ماشین‎های وارداتی همچون تویوتا مدل‌های کمری،پرادو،راوفورو نیز خودرو النترا با بیمه بدنه رایگان همچنان بازار خالی از تقاضاست. شرایطی چون چک ۹ ماهه بدون بهره و چک ۲۴ ماهه با بهره ۱۸ درصدی برای راه انداختن بازار همچنان نتوانسته بازار را از رکود خارج کند.
ادامه رکود بازار خودرو
در همین حال کاظم محمدی‎نیکخواه، یک فعال بازار خودرو نیز عنوان کرد: برجام که امروز بهتر است به آن لقب فرجام داده شود، در ابتدای راه قرار دارد و هنوز تاثیر خاصی در بازار داخل، در قیمت خودروها نگذاشته است. بنابراین باید منتظر اتفاق‌هایی در چند روز آینده بود. وی ضمن اشاره به زمان‎بر بودن تحولات نیز گفت: مانند روزهای نخست این اتفاق سرنوشت‎ساز است، هنوز اتفاق خاصی رخ نداده اما مردم کم‎کم با تحلیل قیمت ارز به این نتیجه خواهند رسید که برجام تاثیر زیادی در پایین آمدن قیمت‌ها نخواهد داشت. محمدی‎نیکخواه ادامه داد: باید توجه داشت اقتصاد بیمار است و خودرو انشعابی از این اقتصاد بیمار به شمار می‌رود اما تاثیری که برجام بر سایر بخش‌های اقتصادی می‎گذارد به طور قطع در بازار خودرو نیز خواهد داشت.
این فعال بازار خودرو افزود: بازار خودرو نسبت به هفته پیش تغییری نداشته و در جهت بهتر یا بدتر شدن آن اتفاقی نیفتاده است. بنابراین قیمت خودروهای ساخت داخل تغییری نداشته و درباره خودروهای وارداتی نیز مردم در انتظار اتفاق‌های جدید هستند. وی در ادامه تاکید کرد: فعالان بازار خودرو مطمئن هستند اتفاق خاصی در بازار خودرو رخ نمی‌دهد و آنچه مردم انتظار دارند حداقل تا ۶ ماه آینده رخ نداده و شرایط فعلی بر بازار کشور حکمفرماست. محمدی‎نیکخواه تصریح کرد: اگر ماشین‎های ساخت داخل نسبت به عرضه و تقاضا تغییراتی داشته باشند و تقاضا بیشتر از عرضه شود، این انتظار وجود دارد تا شب عید خودرو داخلی گران‎تر شود. وی به همه‌گیر بودن رکود در بخش‎های مختلف اقتصادی اشاره کرد و گفت: خودرو متاثر از این شرایط حرکت خواهد کرد و نباید انتظار زیادی از کاهش قیمت‎ها داشته باشیم.
نوسان قیمت‎ها در هفته پایانی دی
در ادامه به بررسی قیمت انواع خودروهای داخلی و وارداتی بازار در هفته پایانی دی و در روزهای اولیه برجام پرداخته‌ایم. بررسی‌ها از روند بازار نشان می‌دهد که پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین پژو پارس سال نیز کاهش ۳۰۰ هزار تومانی را تجربه کرده و به مرز ۳۵میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده، البته سمند ال‌ایکس این روزها روند صعودی را در پیش گرفته و با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت به ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. در ادامه سیر نزولی قیمت خودروها، دنا‌ نیز با ۲۰۰هزار تومان کاهش به ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. در همین راستا رنو تندر اتوماتیک‌ای ۲ دو ایربگ نیز با کاهش قیمت ۷۰۰ هزار تومانی قابل‌توجه‎ای مواجه شد و به ۴۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.همچنین در بازار خودروهای وارداتی نیز ۴ خودرو با نوسان قیمتی مواجه شد که از جمله هیوندای ۲۰ i بود که با ۲۰۰ هزار تومان ۸۴ میلیون تومان را تجربه کرد. در همین حال کیا اپتیما فول ۲۰۱۶ نیز با ۱۰۰ هزار تومان افزایش به ۱۶۵ میلیون تومان رسید اما کاهش چشمگیر پیکانتو و کادنزا فول ۲۰۱۴م در هفته پایانی دی باز نتوانست در بازار تقاضا انگیزه‎ای ایجاد کند و همچنان بازار در رکود قرار دارد. پیکانتو نیز با کاهش ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی به ۶۸ میلیون تومان رسید. بر اساس سخنان فعالان صنعت خودرو حتی با افت قیمت‎ها در بازار خودرو همچنان انگیزه لازم برای جامعه مصرف‌کننده ایجاد نشده است.

منبع: صمت

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد