رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=4665

سرمایه گذاری نقدی پژو و گسترش بازارهای صادراتی ایران خودرو

گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پژو در جریان سفر هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به فرانسه قرارداد همکاری های مشترک خود را امضا کردند.

این قرارداد با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران، نخست وزیر فرانسه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران ارشد صنعتی دو کشور به امضای مهندس هاشم یکه زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و کارلوس تاوارس، رییس هیات مدیره شرکت پژو سیتروئن رسید، براساس رویکرد و استراتژی جدید ایران خودرو تنظیم و نهایی شده است.

رویکردی که ایجاد شرکت مشترک ایرانی

– فرانسوی، سرمایه گذاری مستقیم و نقدی پژو در ایران، انتقال فناوری و تولید محصولات به روز دنیا و استفاده از بازار صادراتی محصولات پژو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از مهمترین محورهای آن به شمار می رود.

این برای نخستین بار است که یکی از خودرو سازان برتر دنیا از طریق سرمایه گذاری مالی مستقیم در کل فرایند و زنجیره صنعت خودرو ایران حضور پیدا می کند.

این سرمایه گذاری مشترک پایه و اساس مشارکت استراتژیک بین دو شرکت را بنا می نهد و پیش بینی می شود بر اساس این توافق نامه طی پنج سال آینده ۴۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری مشترک در ایران صورت گیرد. این سرمایه گذاری زمینه را برای توسعه زیرساخت های تولید رقابتی به منظور ساخت، راه اندازی و فروش مدل های ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ پژو که مجهز به جدیدترین تکنولوژی های فنی هستند، فراهم خواهد کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو پس از امضای این قرارداد گفت: «همکاری استراتژیک با گروه پژو سیتروئن به عنوان یک فرصت منحصر به فرد برای طرفین خواهد بود تا از مزایای رقابتی یکدیگر به خصوص در زمینه فن آوری و ایجاد یک چشم انداز درازمدت بهره برداری کنند.

مهندس یکه زارع افزود: یکی از مزیت های ویژه این همکاری عرضه خودروهایی با بالاترین فن آوری به مشتریان خواهد بود.

وی در ادامه به سه محور اصلی قرارداد اشاره کرد و گفت: گروه صنعتی ایران خودرو و پژو به زودی شرکتی مشترک با سهامداری مساوی را ایجاد خواهند کرد که به تولید جدید ترین محصولات پژو بر اساس پلتفرم مورد استفاده ایران خودرو خواهد انجامید.

مهندس یکه زارع افزود: علاوه بر این، امکان استفاده از بازارهای صادراتی این محصولات در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) نیز محور دیگر قرارداد است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به اینکه در نتیجه همکاری های گذشته دو شرکت هم اکنون حدود ۴میلیون خودرو پژو در ایران تردد می کنند، افزود: تعدادی از محصولات پژو در حال حاضر نیز در ایران خودرو تولید می شوند که امضای قرارداد همکاری های جدید شرایط را برای ادامه تولید این خودروها و همچنین تقویت شبکه خدمات پس از فروش تسهیل می کند.

رییس هیات مدیره شرکت پژو سیتروئن نیز در رابطه با این قرارداد گفت: این توافق نامه استراتژیک نقطه عطفی در دوران تحریم های بین المللی به شمار می آید و به گروه پژو سیتروئن و ایران خودرو کمک می کند تا فصل تازه ای را در تاریخ همکاری های خود شروع کنند.

کارلوس تاوارس افزود: چشم انداز مشترک ما عرضه محصولات پیشرفته با بالاترین استانداردهای ایمنی و زیست محیطی به مشتریان است.

گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پژو پس از امضای این قرارداد بیانیه ای مطبوعاتی منتشر کردند. در این بیانیه آمده است: «این توافق نامه یک هفته پس از لغو تحریم های بین المللی بیانگر شروع فصل جدیدی برای طرفین خواهد بود که از سوی شرکت های انتقال دهنده فن آوری و فعالان داخلی نیز مورد حمایت قرار گرفته و در اواسط سال۲۰۱۶ به اجرا درخواهد آمد. نخستین محصولات نیز در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ از خط تولید ایران خودرو خارج خواهد شد.

در سال ۲۰۱۱ حداکثر یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد بازار ایران شد. پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۰ تولید خودرو به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار و در نهایت دو میلیون دستگاه در سال افزایش پیدا کند. بر اساس آمار فعلی، تعداد خودروهای پژو موجود در جاده های ایران بیش از چهار میلیون دستگاه است.

ایران یکی از مؤلفه های کلیدی استراتژای توسعه شرکت پژو سیتروئن در خاورمیانه و افریقا و سومین بازار بین المللی به سرعت در حال رشد این شرکت به شمار می رود. این گروه در سال ۲۰۱۵ در حدود ۱۸۰ هزار دستگاه وسیله نقلیه در منطقه فروخته است که یک رشد بیش از ۶درصدی را نشان می دهد.»

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد