رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=4789

پرداخت غرامت پژو را چه‌کسی تضمین می‌کند؟ “یکه‌زارع” یا “تاوارس”

آیا امضاکنندگان قرارداد اخیر ایران خودرو با پژوی فرانسه بازپرداخت غرامت میلیاردی پژو به کشور را تضمین می‌کنند؟

قرارداد جدید پژو و ایران خودرو سرانجام پس از ماه‌ها چانه‌زنی هفته گذشته همزمان با سفر رئیس جمهور به فرانسه به امضای مدیران عامل دو شرکت رسید.

براساس این توافقنامه قرار است با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی که به‌طور مساوی از سوی دو طرف تأمین می‌شود کارخانه‌ای نزدیک تهران برای تولید سه مدل‌ خودروی پژو ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ از اواسط سال ۲۰۱۷ تأسیس شود.

قرارداد جدید پژو در حالی به امضاء رسید که صنعت خودروسازی کشور سابقه خوبی در همکاری با این شرکت فرانسوی ندارد.

طبق قراردادی که در سال ۲۰۰۴ بین رؤسای‌جمهور ایران و فرانسه امضا شده بود، شرکت پژو باید فعالیت خود را از آن تاریخ آغاز می‌کرد و تا سال ۲۰۱۴ ادامه می‌داد اما مسئولان این شرکت فرانسوی با زیر پا گذاشتن این قرارداد از ابتدای سال ۱۳۹۱ همکاری خود را با ایران به‌یک‌باره قطع کردند و به‌دنبال آن شرکت ایران خودرو از ناحیه توقف ارسال قطعات متحمل خسارت‌های سنگین میلیاردی شد به‌نحوی که عرضه خودرو به بازار توسط این شرکت به‌شکل قابل توجهی کاهش یافت.

ایران در آن سال از نظر حجم پس از فرانسه، دومین بازار بزرگ پژو بود اما پس از اینکه پژو در فوریه سال ۲۰۱۲ ارسال محموله‌های خود را به ایران متوقف کرد، فروش این خودروساز در ایران ۶۸ درصد کاهش یافت و به ۱۴۵هزار دستگاه خودرو رسید.

امروز با گذشت بیش از سه سال شریک بدقول خودروسازان ایرانی شرایط را برای دور جدید حضور خود در ایران مساعد دیده و اقدام به انعقاد قرارداد جدید با شریک گذشته خود کرده است.

اما نکته قابل تأمل اینجاست، در این قرارداد جدید که نکات مثبتی از جمله سرمایه گذاری مشترک و صادرات را در خود دارد، چرا حرفی از پرداخت غرامت پژو به ایران خودرو مطرح نشده است؟

یک هفته از امضای قرارداد جدید می‌گذرد ولی هنوز مدیران ایران خودرو توضیحات شفافی در مورد چند و چون قرارداد با پژو ارائه نکرده‌اند و حتی طرف فرانسوی هم پس از امضای قرارداد حرفی در مورد غرامت نزده‌ است که این موضوع برای کارشناسان و مردم سؤال برانگیز است.

هرچند هنوز رقم خسارت وارده پژو به ایران خودرو مشخص نیست اما مبهم ماندن آن نشان می‌دهد شرکت پژو با بهانه تراشی‌هایی خواستار پرداخت این مبلغ به ایران نیست.

اخیراً هم علی‌لو و فولادگر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نسبت به ابهام قرارداد در خصوص پرداخت غرامت پژو به ایران اظهار نظر کرده و خواستار شفاف سازی مدیرعامل ایران خودرو شدند.

حال این ابهام و سؤال جدی در خصوص قرارداد اخیر ایران خودرو با پژوی فرانسه مطرح است که اگر پژو پرداخت غرامت به ایران را در قرارداد جدید با صراحت و شفاف تضمین نکرده باشد، آیا مدیرعامل ایران خودرو و دیگر مسئولان صنعت خودروی کشور که این قرارداد را امضا کردند، تضمین می‌کنند شرکت پژو خسارت میلیاردی را که به دولت و ملت وارد کرده پرداخت کند و در یک کلام، پرداخت غرامت را آقای یکه‌زارع تضمین می‌کند یا کارلوس تاوارس مدیرعامل پژو؟

منبع: تسنیم

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد