رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=4952

گزارش ارزشیابی خودروهای داخلی اعلام شد

مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت،‌معدن و تجارت از تولید ۷۹ هزارو ۸۵۳ دستگاه خودرو سبک تولید شده طی دیماه سالجاری خبرداد و گفت: از این تعداد، ۹۵درصد حجم تولیدات به خودروهای سواری و ۵درصد دیگر به خودروهای وانت اختصاص دارد.

« امیر حسین قناتی» با اشاره به گزارش ارزشیابی کیفی خودروهای ساخت داخل در دی ماه سالجاری گفت: این ارزشیابی و سطح بندی در پنج بازه قیمتی و براساس استاندارد ملی شماره ۱۷۴۷۲ صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه خودروهای سبک تولیدی کشور در این ماه شامل ۳۴ مدل خودرو در گروه سواری و ۶ مدل در گروه وانت است تصریح کرد:‌خودروهای سایپا X131 و آسا به ترتیب بیشترین و کمترین میزان تولید خودرو را در این ماه از آن خود کرده اند.
به گفته قناتی ؛‌براساس توزیع رده کیفی خودروها ،‌در سطح کیفی ۱ ستاره ۱۹ مدل خودرو،‌۲ ستاره ۱۰ مدل و ‌۳ ستاره ۵مدل خودرو قرار گرفته است که به ترتیب ۵۶درصد ،‌۲۹و ۱۵ درصد نمودار توزیع رده کیفی خودروها را شامل می شود و در سطح کیفی ۴ و ۵ ستاره هیچ تعداد مدل خودرویی در این توزیع طی دیماه سالجاری جای نگرفته است.
مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه در ادامه اظهار کرد: براساس این گزارش، در کلاس قیمتی خودروهای بالاتر از ۱۰۰ میلون تومان خودروهای گرند ویتارا با دو ستاره در رتبه یک ، و در خودروهای کلاس قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان کیا سراتو با دریافت سه ستاره رتبه یک ،خودروی آسا با دو ستاره رتبه دوم و خودروی JAC-S5 با یک ستاره رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.
وی افزود: در کلاس قیمتی ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان نیز خودروی JAC-J5 با دو ستاره رتبه اول و برلیانس H320 هم با دو ستاره رتبه دو را از آن خود کردند.
به گفته قناتی؛‌همچنین در گروه خودروهای بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان پارس تندر پارس خودرو ،۳ ستاره گرفت و اول شد و تندر ۹۰ اتوماتیک پارس خودرو نیز با ۳ ستاره دوم شد.
وی خاطرنشان کرد:‌ خودروی سایپا X131 پارس خودرو در گروه خودروهای پایین تر از ۲۵ میلیون تومان نیز با یک ستاره اول و سایپا X132 گروه خودروسازی سایپا نیز با یک ستاره در رتبه کیفی ۲ قرار گرفت.
مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه در ادامه یادآور شد: همچنین در دی ماه امسال ،‌خودروهای وانت آریسان و وانت کارا دوکابین به ترتیب بیشترین و کمترین میزان تولید خودرو را به خود اختصاص داده اند.
قناتی به کلاس قیمتی خودروهای وانت پایین تر از ۵۰ میلیون تومان در مدت مذکور اشاره کرد و گفت: دراین خصوص خودروی وانت سایپا X151 با یک ستاره در ردیف اول و وانت کارا تک کابین نیز با یک ستاره در جایگاه دوم قرار گرفت.
وی اضافه کرد: در سطح قیمتی بالای ۵۰ میلیون تومان نیز به دلیل عدم تولید خودروها دراین سطح ارزیابی وجود ندارد ضمن اینکه وضعیت کیفی خودروهای وانت وینگل تولیدی شرکت سازه های خودرو دیار به دلیل عدم همکاری سازنده مذکور وضعیت نامعلومی دارد.
این مقام مسئول همچنین با اشاره به توزیع رده کیفی خودروهای وانت در مدت مذکور یادآور شد: تعداد ۶ مدل خودرو در سطح کیفی یک ستاره طی دیماه سالجاری قرار گرفته اند که ۱۰۰ درصد توزیع رده کیفی خودرو های وانت را شامل می شود.
قناتی در ادامه به مقایسه تغییر سطوح کیفیتی خودروها پرداخت و گفت: در بخش کلاس قیمتی خودروهای بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان ، خودروی گرند ویتارا با رتبه کیفی نخست قرار دارد که سطح کیفی آن در دیماه سال ۹۴ نسبت به آذرماه ۹۴ یک ستاره کاهش پیدا کرده است.
وی همچنین یادآور شد: در کلاس قیمتی خودروهای ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان که در ابتدای گزارش به آن اشاره شد نیز خودروی کیا سراتو بدون تغییر،‌خودروی آسا با یک ستاره افزایش و خودروی JAC- S5 با یک ستاره کاهش مواجه شده اند.
به گفته مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه،‌همچنین در بخش خودروها با کلاس قیمتی ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان نیز خودروهای ذکر شده شامل JAC-J5 و برلیانس H320 در دی ماه نسبت به آذرماه سالجاری بدون تغییر سطح کیفی همراه بودند.
قناتی همچنین تغییر سطح کیفی خودروهای ذکر شده در کلاس قیمتی ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان و پایین تر از ۲۵ میلیون تومان و همچنین وانت پایین تر از ۵۰ میلیون تومان را که در ابتدای گزارش مورد اشاره قرار گرفت را در دی‌ماه نسبت به آذرماه سالجاری بدون تغییر عنوان کرد.

منبع: پرشین خودرو

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد