رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=4760

میلیون ها دلار سهم ارز آوری محصولات دانش بنیان

وحید احمدی، در مراسم اختتامیه شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار با بیان اینکه ما سالی کمتر از پنج هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد می کنیم، عنوان کرد: سال گذشته ۲۴ میلیارد تومان قرارداد در نمایشگاه هفته پژوهش امضا شد که این میزان امسال به ۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: همچنین امسال یک قرارداد همکاری به ارزش ۳۱۰ هزار دلار داشتیم که این موضوع افق بسیار روشنی دارد و حرکت پرشتابی محسوب می شود.

احمدی با بیان اینکه از زمان تصویب قانون شرکت های دانش بنیان ۱۰ سال می گذرد، ادامه داد: در دو سال اخیر با اینکه سرمایه گذاری زیادی در زمینه شرکت های دانش بنیان نداشته ایم، ولی توانسته ایم در این مدت زمان، ۸۵ میلیون دلار صادرات محصول داشته باشیم.

احمدی ادامه داد: بزرگترین معضلی که اکنون داریم، این است که تنها ۰.۴۷ درصد تولید ناخالص ملی صرف پژوهش و توسعه می شود که این یک معضل فرهنگی است.

معاون پژوهشی وزیر علوم میزان اعتبارات پارک‌های علم و فناوری را ۱۸۰ میلیارد تومان دانست و گفت: اگر درآمدهای اختصاص پارک‌ها از این میزان کسر شود، کل اعتبارات پارک‌ها و مراکز رشد ۸۰ میلیارد تومان است؛ ولی خروجی آنها بیش از ۵۰۰ درصد است.

وی افزود: گردش مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۳ حدود هزار میلیارد تومان بود و در این پارک‌ها حدود ۲۵ هزار شغل پایدار علمی ایجاد شده است.

به گفته احمدی، سرمایه گذاری برای ایجاد شغل در پارک‌ها ۵۰ میلیون تومان برآورد شده است و این در حالی است که وزارت کار، سرمایه گذاری برای ایجاد شغل را حدود ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

معاون وزیر بیان کرد: خوشبختانه در نمایشگاه امسال مجموعه ای از کارها اجرایی شد که افق‌های ناپیدا را هویدا و برخی خلاها را پر کرد.

احمدی خاطرنشان کرد: اکنون دو سال است که حضور پژوهش و توسعه فرهنگ پژوهشی در آموزش و پرورش را با همکاری وزارت آموزش و پرورش آغاز کرده ایم و فعالیت های پژوهش در سطوح پیش دانشگاهی، دبیرستان و دبستان را بررسی می کنیم.

وی اضافه کرد: در نمایشگاه امسال پنج هزار طرح و محصول عرضه شد که سطح دانش فنی سه هزار طرح مشخص شده است و حدود ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار در نمایشگاه امسال حضور داشتند.

احمدی، با بیان اینکه اکنون  ۴.۵ میلیون دانشجو در کشور وجود دارند، گفت: ما از این تعداد نیروی انسانی غافل بودیم بنابراین نیاز به توسعه آزمایشگاه‌ها و تغییر فکری در زمینه استفاده از این نیروی انسانی داریم.

وی با بیان اینکه مهمترین مشکل کشور در حوزه تحقیق و پژوهش مسائل فرهنگی است، اظهار داشت: برخی، سرمایه گذاری در بخش تحقیق و پژوهش را اعتبارات هزینه‌ای می‌دانند که این بزرگترین اشتباه است.

به گفته وی، کشور آلمان در سال ۲۰۰۸ که دچار رکود اقتصادی شد، به جای اینکه اعتبارات پژوهشی را کاهش دهد، آن را افزایش داد و این کار را در راستای افزایش درآمدهای اقتصادی خود دانست.

منبع: خبرگزاری مهر

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد