رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=5189

“موشک غول‌پیکر” کره‌شمالی آماده شلیک به واشنگتن + تصاویر و مشخصات

کره شمالی دارای یک توانمندی موشکی بالفعل و بومی است که این موضوع خشم مقامات  “کاخ سفید”  را برانگیخته و مقامات آمریکایی به دنبال مهار “پیونگ یانگ” هستند.

مردم این کشور رهبران پیشین و رهبر کنونی آن یعنی “کیم جونگ اون”  یک اراده جدی برای مقابله با امپریالیسم دارند و در این پروسه تلاش می‌کنند تا قابلیت‌های نظامی و اقتصادی خود را افزایش دهند.

یکی از موشک‌های راهبردی کره شمالی “تائپودونگ (Taepodong)” بوده که توانمندی و قدرت تخریب بسیار بالایی دارد و می‌تواند از فواصل دور به اهداف و مواضع مورد نظر خسارت وارد کند.

** مشخصات موشک “تائپودونگ”

“تائپودونگ ۲( Taepodong 2)” یک موشک “سطح به سطح زمین پایه” بوده که ساخت کشور کره شمالی است. این موشک تلفیقی از تکنولوژی موشک ماهواره بر “اونها” و موشک‌های زمین به زمین “رودونگ” و “تائپودونگ ۱” است.

البته کلاس‌های مختلف موشک “تائپودونگ (Taepodong)” بین ۵ تا ۱۰ هزار کیلومتر برد دارند و با سوخت مایع پیمایش می‌کنند و البته آمریکا معتقد است این موشکها در آزمایش‌های ابتدایی بالستیک نبودند.

صاحب‌نظران معتقدند موشک “تائپودونگ” در صورت بهینه‌سازی و حمل یک سرجنگی سبک می‌تواند بردی بیش از ۱۰ هزار کیلومتر داشته باشد و قلب آمریکا یعنی  “واشنگتن” را هدف قرار دهد و البته برخی تحلیل‌ها اینگونه است که می‌گوید موشک “تائپودونگ ۲”  نهایتا به سواحل غربی ایالات متحده آمریکا می‌رسد.

طبق گزارش ها ، موشکی که کره شمالی آن را “یونها-۳” می‌نامد، احتمالاً پیشرفته‌ترین نسخه موشک «تائپودونگ» این کشور می‌باشد. “پیونگ‌  یانگ”  اعلام کرده  که یک ماهواره ناظر بر زمین به نام  “کوانگ میونگ سانگ-۴”  را در مدار قطبی قرار داده است.

دیلی بیست در این زمینه نوشت:  به احتمال زیاد، ممکن است اینکه این ماهواره در حال چرخیدن به دور زمین است، یک تله و فریب باشد زیرا در سال ۲۰۱۲، بعد از آخرین آزمایش موشک دور برد، کره شمالی اعلام کرد که یک ماهواره ارتباطی را به فضا فرستاده ؛  اما تاکنون هیچ سیگنالی از سوی این ماهواره کشف نشده است.

در گزارش دیلی بیست آمده است:  تا بحال، دوربردترین موشک کره شمالی هرگز یک سلاح نبوده است. این موشک‌ برای انتقال، گردآوری، سوخت‌گیری و آزمایش قبل از پرتاب به چندین هفته زمان نیاز دارد. محاسبات اینگونه بوده است که آمریکا در یک محیط جنگ، به زمان زیادی برای تخریب سکوی پرتاب روی زمین نیاز دارد.

دیلی بیست ادامه داد: “تائپودونگ (Taepodong)”  را می‌توان به سادگی قبل از آنکه پرتاب شود، مورد هدف قرار داد؛ اما زمانیکه به نزدیکی فضا برسد، بسیار ترسناک می شود. این موشک بردی دارد که می‌تواند در بیش از نیمی از قاره آمریکا، گودی ایجاد کند؛ اگر کلاهک آن هسته‌ای باشد و بر فراز آمریکا منفجر شود. 

**برد موشک  “تائپودونگ (Taepodong)” چقدر است؟ 

البته یک اعتقاد دیگر هم درباره برد این موشک وجود دارد که بسته به نوع سوختی که مصرف می‌کند و ظرفیت‌های داخلی آن می‌تواند بردی معادل ۹۰۰۰ کیلومتر با سرجنگی ۵۰۰ کیلوگرم داشته باشد.

در حالت کلی بردی که برای خانواده موشک‌های  “تائپودونگ (Taepodong)”  رسانه‌های خارجی مطرح کرده‌اند ، ۴۲۰۰ تا ۶۲۰۰ مایل بوده و اگر هر مایل را ۱٫۶ کیلومتر محاسبه کنیم، برد این موشک بین ۶۵۰۰ تا بیش از ۹ هزار کیلومتر خواهد بود.

البته وزن سرجنگی یک پارامتر بسیار مهم در برد این موشک خواهد بود. موشک “تائپودونگ۲”   در جولای  ۲۰۰۶از مجتمع “تونگا” ازمایش شده و در آوریل سال ۲۰۱۲   با یک شلیک موفق ماهواره‌ای را به مدار زمین مستقر کرد.

موشک کلاس “تائپودونگ ۲” با برد تقریبی ۱۰ هزار کیلومتر در صورت بهینه‌سازی و حمل سرجنگی سبک تا ۵۰۰ کیلوگرم و قطر بیش از ۲ متر وزن ۶۵ تا ۸۰ تن و سرعت بیش از ۷ تا ۸ هزار متر بر ثانیه و هدایت اینرسی دارای قدرت تخریب بالایی است.

سایت “میسایل تریت (Missile Threat) ” درباره موشک “تائپودونگ ۲” نوشت: این موشک ساخت کره شمالی دارای تعدادی وسیع از اسامی همچون “ماکتوسان  ۲″، “اونها” و …  بوده و دارای قابلیت‌های منحصر بفردی است.

این سایت با اشاره به اینکه این موشک زمین به زمین از دسته” موشک‌های قاره‌پیما”  طبقه‌بندی شده است، عنوان داشت: این موشک با طول بیش از ۳۰ متر قطر بیش از ۲ متر، وزن ۶۴ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم و وزن سرجنگی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم و سوخت سه مرحله‌ای، بردی معادل ۴ تا ۸ هزار کیلومتر دارد.

سایت سایت “میسایل تریت (Missile Threat) ”  با اشاره به اینکه این موشک سه بار آزمایش شده و در بار سوم ازمایش موفقیت‌آمیزی داشته، ادامه داد: البته “اونها ۲” و “اونها ۳” مدل پرتابگر ماهواره‌ای موشک “تائپودونگ” بوده و نشان می‌دهد که این راکت‌ها با موفقیت ماهواره‌ای را در مدار زمین قرار داده است.

**ادعای “اشتون کارتر” درباره موشک “تائپودونگ” 

البته آمریکا مدعی است که می تواند این موشک مخوف را رهگیری کند هرچند که واقعیت این ادعا جای آزمایش دارد. “اشتون کارتر” وزیر دفاع آمریکا روز  گفت:  آمریکا تجهیزات دفاع موشکی خود را برای رهگیری موشکی که ممکن است کره شمالی شلیک کند مستقر خواهد کرد. 

البته مقامات آمریکایی معتقدند که اگر کره شمالی موشک برد بلند شلیک کند این کشور و تجهیزات نظامی اش را نابود می‌کنند در حالی که چند بار کره شمالی موشک برد بلند روی لانچر فرستاده و ادعایی که آمریکا کرده به وقوع نپیوسته است. 

ژنرال “چیپ گرکسون”  معاون اسبق وزارت دفاع آمریکا هم درباره واکنش های احتمالی از سوی آمریکا و کشورهای منطقه از جمله کره جنوبی و ژاپن در برابر آزمایش موشکی کره شمالی گفت واکنش کشورهای منطقه و آمریکا به آزمایش موشکی در کره شمالی به میزان برد این موشک وابسته است. وی گفت در صورتی که موشک جدید کره شمالی یک موشک کوتاه برد باشد احتمالا آمریکا و کشورهای منطقه به این آزمایش موشکی واکنش نشان نخواهند داد اما اگر موشک آزمایش شده برد بلند باشد آمریکا آن  را نابود می‌کند؛ در صورتی که کره شمالی آزمایش موشکی دوربرد انجام دادو آمریکا هیچ اقدامی نتوانست صورت دهد.  

کره شمالی تاکنون ۱۱۱ موشک شلیک کرده که همگی کوتاه یا میان برد بوده اند. این کشور فقط در سال گذشته ۱۹ موشک شلیک کرده است. این کشور جنوب شرقی آسیا هر از گاهی موشک‌ها و راکت‌ها را برای نشان دادن قدرت یا ابراز خشم از اقدامات تحریک آمیز نظیر رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی انجام می‌دهد. 

اگرچه کره شمالی قصد جنگ با کشور خاصی را در شبه‌جزیره کره ندارد؛ اما بالقوه تهدیداتی همچون کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا این کشور را در تنگنای راهبردی قرار می‌دهد تا مقامات کره شمالی توان نظامی و موشکی خود را افزایش دهند و توسعه موشک “تائپودونگ ۲” یکی از این اقدامات است.

گزارش از محمد زرچینی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد