رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=5215

وام ۲۵ میلیونی چقدر سود در جیب خودروسازان کرد؟

برجام به مرحله اجرا رسیده است و حالا با اجرایی شدن برجام، موج امید برای بهبود وضعیت اقتصادی بیشتر شده است. موجی که انتظار مردم برای بهبود وضعیت معیشتی و کنترل قیمت ها را بالا برده و حالا همه چشم انتظار این هستند که با آمدن شرکت‌های بزرگ و رونق سرمایه‌گذاری های اقتصادی در ایران، مشکلات اقتصادی مردم به خصوص بیکاری و گرانی حل شود.

در این میان صنعت خودرو سازی در ایران به عنوان یکی از بزرگترین صنایع تولیدی کشور می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند. صنعتی که البته در سال های اخیر حاشیه های فراوانی داشته و حالا با هجوم شرکت های بزرگ خودرو سازی به کشور، بیم آن می رود که بیش از قبل به اسم تولید به مونتاژکاری بپردازد. از سوی دیگر گرانی و بی کیفیتی خودروهای تولیدی در سال‌های اخیر و انحصاری بودن صنعت خودرو سازی کشور از مشکلات جدی صنعت خودرو از سال ها قبل تا امروز بوده  و هست. حالا با اجرایی شدن برجام  و وعده ها برای آمدن غول های خودرو سازی به ایران نیز چیزی تغییر نکرده و هنوز هم  گرانی و بی کیفیتی خودروهای تولید داخل به قوت خود باقی است.

از طرفی، چینی ها نیز هنوز در بازار خودروی ایران جولان می دهند و بیم آن می رود که با آمدن غول‌های خودروسازی به ایران، نه تنها چشم بادامی‌ها که دامپینگ اقتصادی را خوب از برند در کشور ماندگار شوند، بلکه شرکت های خودرو سازی نیز بیش از قبل به مونتاژکاری  روی بیاورند. به این ترتیب است که این روزها بسیاری افسوس می خورند، چرا از کمپین «نه به خرید خودروی صفر ملی» آنطور که باید و شاید حمایت نکردند تا شاید وضعیت کیفی و قیمتی خودروهای تولید داخل تکانی بخورد.

کمپین «نه به خرید خودروی صفر ملی» و حواشی آن

هنوز ماجرای کمپین «نه به خرید خودروی صفر ملی» از یادها نرفته است. ماجرایی که می رفت خودروسازان انحصاری کشور را با مشکل جدی مواجه کند اما این ماجرا با ترفند وام ۲۵ میلیونی با شکست مواجه شد.

درواقع به وجود آمدن این کمپین، باعث شد خودروسازان برای مدتی هر چند کوتاه به خود بیاییند و عواقب نخریدن خودرو توسط مردم را به چشم ببینید. کار حتی آنقدر بالا گرفت که پارکینگ پر از خودروی ایران خودرو نیز سوژه رسانه ها شد و وزیر صنعت نیز مجبور شد وارد ماجرای کمپین شود و دعوا در این خصوص بالا بگیرد.

در آن روزها، نعمت زاده وزیر صنعت که همواره نشان داده حامی تمام قد خودروسازان است، کسانی که خودروی ملی نمی خرند را خائن و ضد انقلاب خواند تا حاشیه ساز شود. سخنانی که خشم افکار عمومی را برانگیخت و مردم را به این کمپین متمایل تر کرد تا جایی که سرانجام هم وزیر صنعت عذر خواهی کرد و هم حسین فریدون از تذکر روحانی به وی خبر داد.

حسین فریدون در گفت‌وگو با صدا و سیما تاکید کرد: رئیس‌جمهور به آقای نعمت‌زاده تذکر داده است که باید رفتار ما با منتقدان، محترمانه باشد.

نعمت‌زاده نیز از مردم عذر خواهی کرد و گفت: «من از مردم عذرخواهی می‌کنم و به خریداران خودرو جسارت نکرده‌ام و هیچگاه نگفتم هر کس خودروی داخلی نخرد، ضدانقلاب است».

با این حال ماجرا  ادامه داشت و کار به معذرت خواهی سعید مدنی، مدیر عامل سایپا از مردم و قول یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو مبنی بر به تعمیرگاه نرفتن خودروهای تولیدی این کارخانه تا یک سال هم رسید. با این حال اختصاص وام ۲۵ میلیونی برای خرید خوردو همه رشته های کمپین را پنبه کرد و باعث شد مردمی که به دلیل نداشتن نقدینگی کافی و گرانی خودروها با کمپین همکاری می کردند برای خرید خودرو اقدام کنند.

عواقب نخریدن خودرو توسط مردم برای خودروسازان

در هر حال هر چند بعدها وام ۲۵ میلیونی نیز با مشکل مواجه شد و اعلام شد خودرو سازان ۲۰ هزار دستگاه اضافه تر ازقرارداد با بانک مرکزی ، خودرو با وام فروخته اند و صف های انتظار دریافت خودرو ها هم طولانی تر شد، اما عملا این خودروسازان بودند که سود زیادی از این ماجرا بردند.

در واقع با پا گرفتن کمپین نخریدن خودروی صفر، سهام این خودرو سازها افت وحشتناکی داشت تا جایی که سهام شرکت سایپا تا  ٨۵تومان افت کرد و بعد از آن با دادن وام ۲۵ میلیونی، سهام این شرکت  به ۲۷۰ تومان رسید و رشد قابل توجهی داشت.

قبل از شروع کمپین اما قیمت سهام سایپا، ۱۱۵ بود که با شروع کمپین با افت شدید مواجه شد.

رشد شدید قیمت سهام خودرو سازان بعد از شکست کمپین « نه به خرید خودروی صفر ملی »/  وام 25 میلیونی چقدر سود در جیب خودروسازان کرد؟

قیمت سهام سایپا ۱۱۵ تومان بود که با آغاز کمپین افت شدید داشت

رشد شدید قیمت سهام خودرو سازان بعد از شکست کمپین « نه به خرید خودروی صفر ملی »/  وام 25 میلیونی چقدر سود در جیب خودروسازان کرد؟

قیمت سهام سایپا با پا گرفتن کمپین به ۸۵ تومان رسید و بعد از وام رشد کرد

به این ترتیب است که باز هم این مردم بودند که خودروی گران و بی کیفیت را خریدند و سود آن را به جیب خودروسازها واریز کردند. در این میان حالا با لغو تحریم ها و بالا گرفتن زمزمه های ورود غول های خودرو سازی به ایران، باز هم سود زیادی با مونتاژکاری نصیب خودروسازان خواهد شد. مونتاژکاری که نفعی برای تولید ملی ندارد. از سوی دیگر زمزمه های حضور شرکت های خودروسازی فرانسوی چون پژو و رنو از قبل به ایرانی ها ثابت کرده اند که خیانتکارند و بستن قرارداد با این شرکت ها که در دوران تحریم ایران را تنها گذاشتند و به صنعت خودروسازی کشور زیان بسیاری وارد کردند، از دید افکار عمومی اتفاق مثبتی نخواهد بود چرا که حافظه تاریخی مردم به قوت خود باقی است و اما و اگر های این قرارداها هنوز برای مردم حل نشده است.

در این میان چشم بادامی ها هم نشان داده اند که در همه حال بازارهای ایران را به دقت رصد می کنند و امکان دارد با ورود غول های خودرو سازی به کشور، ترفند جدیدی برای ورود به بازار خودروی ایران پیدا کنند تا باز هم تولید ملی به قهقرا برود.

منبع: فردانیوز

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد