رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=5139

وزارت نفت: نیازی به استفاده از کارت های سوخت نمی بینیم

بنزین 700 تومانی

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: وزارت نفت با توجه به تک نرخی شدن نرخ سوخت نیازی به استفاده از کارت سوخت نمی بیند، بنابراین نیازی به استفاده از آنها وجود ندارد.

عباس کاظمی استفاده از کارتهای سوخت در زمان عرضه سوخت دو نرخی را یادآور شد و گفت: استفاده از کارتها در آن زمان موجب شد تا این وزارتخانه بتواند به مدیریت سوخت دو نرخی بپردازد، اما با توجه به این که اکنون سوخت به صورت نامحدود و با یک قیمت عرضه می شود، بنابراین دیگر نیازی به اعمال کارتهای سوخت نیست.

پس از تک نرخی شدن بنزین در اردیبهشت ماه امسال، بحث های گسترده ای درباره سرنوشت کارت های سوخت بنزین مطرح شد،اما به نظر می رسد که در نهایت برای حذف این کارت ها، هم رایی بین مسئولان شکل گرفته و با کنار گذاشتن آنها موافقت دارند.
وی تصریح کرد : وزارت نفت براین دیدگاه است که استفاده از این کارتها با توجه به شرائط کنونی و تک نرخی بودن سوخت، نیازی نیست.
کاظمی درباره توزیع گازوئیل یورو ۴ و ۵ در کشور نیز گفت: آمادگی لازم برای توزیع گازوئیل یورو ۴ و ۵ برای خودروهای سواری در همه جایگاههای کشور وجود دارد.
وی خاطرنشان ساخت :خودروسازها برای تولید متناسب با این سوختها باید همت کنند و اکنون می توان گازوئیل و ال پی جی مناسب برای خودروهای سواری را در اختیار جایگاه های سوخت کشور قرار داد.
این مقام مسئول اظهار داشت : هنگامی که آمادگی لازم از سوی جایگاه ها برای عرضه سوخت اقتصادی فراهم شود، این کار را می توان آغاز کرد.
وی حمایتهای وزارت نفت و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت برای تولید موتور سواری با گازوئیل را یادآور شد و گفت : اکنون تولید این موتور در مراحل پایانی قرار دارد و یک سال دیگر فرصت باقی است، تا این موتور عرضه شود.
کاظمی همچنین، حمایت های وزارت نفت از خودروسازان در سال ٨۵ برای تولید موتور با پایه گازسوز EF٧ را مهم دانست و اظهار داشت: براین اساس، خودرو سازها به طراحی موتور با پایه گاز پرداختند و اکنون دانش فنی و خط تولید آن وجود دارد و انتظار می رود تا خودروسازان تولید این نوع از موتورها را توسعه دهند.
بیژن زنگنه وزیر نفت نیز چندی پیش با حمایت از حذف کارت های سوخت گفت: « موافق ادامه استفاده از کارت سوخت بنزین نیستم و به نظر من این کار هیچ توجیهی ندارد. »
به گفته وی، ادامه استفاده از کارت های سوخت بنزین، هزینه زیادی را به کشور تحمیل می کند و برخی اعضای دولت تداوم استفاده از این کارت ها را خواستار شده اند و معتقدند؛ اطلاعات فراوانی با این روش جمع آوری می شود، اما براین باورم که این کارت ها کاربردی ندارند.
زنگنه تصریح کرد: استفاده از این کارت ها، اطلاعات سودمند تازه ای به دنبال ندارد و فقط پول اضافی برای نگاه داشتن این سامانه و کارت های سوخت بنزین هزینه خواهد شد.
وزیر نفت گفت: برخی پیشنهاد کرده اند در صورت استفاده نکردن از کارت سوخت شخصی، هزینه ای اضافه از رانندگان گرفته شود که نادرست است، زیرا سبب فساد می شود.
وی افزود : هنوز تصمیم نهایی در این ارتباط اخذ نشده و پیشنهادها به دولت ارائه شده تا دولت نظر نهایی را اعلام کند.
زنگنه اضافه کرد: هر اقدامی که سبب دونرخی شدن نرخ سوخت شود، مورد مخالفت وزارت نفت است، زیرا باعث بروز مشکل می شود. البته کارت سوخت گازوئیل همچنان استفاده می شود.

منبع: ایرنا

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد