رسانه صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات

آدرس کوتاه :

http://yadakiresaneh.ir/?p=5311

کاهش تعرفه واردات خودرو روی میز دولت

وزیر صنعت از برنامه دولت برای کاهش تعرفه خودرو در سال آینده خبر داد و گفت که پیشنهادهای وزارت صنعت در این خصوص به دولت ارسال شده و در صف بررسی قرار گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هنوز سیاست خاصی درباره تعرفه خودرو گذاشته نشده و قرار است یک تا دو هفته دیگر کاهش تعرفه واردات خودرو در دولت مطرح و بررسی شود.

این درحالیست که رئیس‌جمهور نیز قرار است فردا یا پس فردا با حضور در همایش بین المللی صنعت خودرو، از ضرورت کاهش تعرفه واردات خودرو و رقابتی شدن تولید خودرو در ایران سخن بگوید و برنامه‌های دولت برای توسعه این صنعت در پساتحریم را اعلام کند.

«محمدرضا نعمت زاده» ساعاتی پیش در حاشیه گشایش نخستین نمایشگاه صنعت خودرو ایران در جمع خبرنگاران از برنامه دولت برای کاهش تعرفه واردات خودرو سخن گفت که اگر اجرایی شود از سال آینده خودروهای باکیفیت خارجی با قیمت ارزان‌‌تری وارد کشور خواهد شد.

این اقدام سبب خواهد شد تا صنعت خودرو ایران در بازاری رقابتی به تولید محصول بپردازد و بتواند خود را با استانداردهای تولید و خدمات پس از فروش خودرو در نظام بین المللی وفق دهد.

استراتژی دولت یازدهم در صنعت خودرو
روحانی که تا به امروز بارها از آغوش باز ایران برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی سخن گفته، یک بار نیز (در اجلاس داووس) اختصاصی به صنعت خودرو پرداخته بود و از آمادگی دولت برای فروش سهام خودروسازان ایرانی به شرکت‌های خارجی صحبت به میان آورد.

هرچند با گذشت دو سال از این اظهارات، هنوز اقدامی عملی برای واگذاری سهام خودروسازان ایرانی به خارجی‌ها انجام نشده، با این حال به نظر می‌رسد دولت همچنان مایل به انجام این کار بوده و در پی فراهم آوردن مقدمات آن است. از همین رو برخی کارشناسان معتقدند روحانی طی سخنرانی خود در همایش صنعت خودرو، باز هم خارجی‌ها را برای سرمایه‌گذاری در خودروسازی ایران دعوت خواهد کرد.

به عبارت بهتر، دولت بدش نمی آید تمام یا بخشی از سهام خودروسازان کشور را در صورت پیدا شدن مشتریانی مناسب و واجد شرایط، به خارجی ها واگذار کند، چه آنکه رییس جمهور پیش تر در اجلاس داووس این موضوع را مطرح کرده بود.

با این حساب، تاکید دوباره رییس جمهور بر آمادگی دولت مبنی بر فروش سهام خودروسازان به خارجی ها، می تواند خارجی ها را بیش از پیش نسبت به این موضوع ترغیب کند. به اعتقاد کارشناسان، رییس جمهور در سخنرانی خود سعی خواهد کرد امنیت سرمایه گذاری در ایران پسابرجام را برای خارجی ها باورپذیر کرده و از این راه احتمال سرمایه گذاری آنها در صنعت خودرو کشور بالا ببرد.

از سوی دیگر اما این احتمال نیز وجود دارد که روحانی از برنامه دولت برای کاهش تعرفه واردات خودرو نیز بگوید، برنامه‌ای که ظاهرا قرار است درجهت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، به اجرا در بیاید. به هر حال ایران در حال فراهم کردن مقدمات پیوستن به سازمان تجارت جهانی است و یکی از پیش نیازهای اصلی تحقق این هدف، کاهش تدریجی تعرفه ها است.

منبع: اقتصادنیوز

آرشیو ماهنامه یدکی‌رسانه

گروه رسانه‌ای چکاد